Településrész
Szõcsénypuszta
Jelenlegi tulajdonos
egyéb jogi személy
Egykori területnagyság ha-ban
0.0
Jelenlegi területnagyság ha-ban
22.0
GPS X koordináta
17.318230020900000000
GPS Y koordináta
46.534873815300000000
Kert leírás
A kastélyparkban érdemes megcsodálni az ámbrafát, a jegenye- vagy piramistölgyet, a mogyorós hólyagfát, a sétányon a 25 m magas szil-fát, amely átvészelte az európai szilfavészt és utódai már jelentkeznek, a számos 1 m körüli átmérőjű, bükk-, tölgy- és cserfát, a felújításra váró magtárépületet, az iskola szabadtéri sportpályáit. Található itt egy hatalmas méretű sárgavirágú vadgesztenye 447 vm-es törzskörmérettel. A kastélyparkot egy parkerdő övezi, benne a Margit-temető, ahová a Margit-sétány vezet. Véssey Sándor lánya, Margit volt a temető első halottja.
Kert értékessége
rendkívül értékes
Állapot értékelése
(pont)
Kerti építmények állapota
Kert infrastruktúra állapota
Természeti képződmények állapota
Táji adottságok (klíma, talaj, honos növényzet)
A kert jelenlegi használatának leírása
A kert jelenlegi kezelője, bérlője
Rendszeres rendezvények, programok
A főépület leírása
A Véssey-kastély Parkja csodálatos élményt nyújt. A bejáratnál jobbról és balról is jegenyefák fogadnak. Szemben a 120-130 éves hársfasor a tanműhelyek felé vezet, de közben fiatal tölgyfákat veszünk észre. Az egyiket 1986-ban Péchy Blanka ültette, melynek testvérpárja Arany János sírján látható a kipusztult tölgyfa helyett. Kelet felől csoportos lucfenyő, nyugatról platán és vadgesztenye, a telepítés középpontjában pedig egy vérbükk, két oldalán egy-egy liliomfával látható. A kastélypark magnóliái és vadgesztenyefái között olyan különlegességek is találhatóak, mint a rózsaszín virágú liliomfa, a sárga és lila virágú vadgesztenye. A kastély előtti puszpáng sövény régen a család címerét formázta. A kastély mögött minipark fogadja a látogatót, melyre egy japánakác felügyel. A régi parádésistálló ma tanmű-hely, mellette egy 35-40 m átmérőjű szabinboróka - kúszófenyő - lapul meg. Kicsit lejjebb a vadaskert lakóival, ezüstfácánnal, törpetyúkkal, japánrécével, tőkés-récével, szirtifogolypárral, muflonnal, őz-sutával, őzbakkal és vaddisznóval találkozhatunk. A parádésistálló másik oldalán vörös- és páfrányfenyő vagy ginkgófa, ez utóbbi gyógynövény, valamint a sokszögletű termésű hikoridió az érdekesség. A fóliasátrak végénél álló szomorúbükkfa mellett elhaladva a török kori vár romjaira épülő Véssey család kápolnáját láthatjuk, melyet háromsoros vizesárok vesz körül még most is. 1572-ben Palat Jeromos kanizsai építőmester jelentésében már megemlítette az árokrendszert.
Az eklektikus stílusú kastély 1890-re épült fel, benne eredeti kandallót és menynyezeti freskókat láthatunk. A Vár-hegy meredek oldalába utat vájtak, hogy a szemközti oldalban épített családi temetőt könnyen elérhessék. Az omlás veszélye miatt téglamellvéddel erősítették meg, így kocsival is lehetett közlekedni a sétaúton.
Érdekesség, hogy a falat réz, vas elemek alkalmazásával szárították, a kastélyparkot és egyes művelt területeket alagcsöveztek, vízrendszeres fűtés volt, tégla- és cserépégető üzem működött: a téglákban, cserepekben VS, VL monogramot égettek. A háromköves, kéthengeres vízimalom, a gőzcséplőkészlet, a kévekötő- és marokrakógép mind a kor magas technikai vívmányainak alkalmazását igazolja.
A felvirágzott birtok a vármegye legjobb gazdaságai közé számított, Kunfi Zsigmond elismerését is kiváltotta.
A főépület egykori tulajdonosai
A főépület jelenlegi tulajdonosa
A melléképületek építési ideje
A melléképületek állapota
A melléképületek használata
Műemléki védettség
mûemlékileg védett
Műemléki védettség száma
9186 [8106]
Műemléki területi védettség
Műemléki területi védettség száma
Natura2000 SAC terület neve
Natura2000 SAC védettség száma
Natura2000 SPA terület neve
Natura2000 SPA terület száma
Természetvédemi terület neve
Természetvédelmi Törzskönyvi száma
Természetvédelmi védettségi kategória
Helyi term. véd. védettség
nincs védettség
Helyi term. véd. védettség száma
feltöltött fájlok