Kert neve
Czóbel kúria és kertje
Megye
Szabolcs-Szatmár-Bereg
Jelenlegi tulajdonos
egyéb jogi személy
Egykori területnagyság ha-ban
Jelenlegi területnagyság ha-ban
8.0
GPS X koordináta
22.097194540900000000
GPS Y koordináta
48.174511483500000000
Kert leírás
A kúriát övező, eredetileg 14 hektáros angolpark nagyon szép volt. A tulajdonos messze földről hozatott ritka fafajokat, pl. ezüst- és japánfenyőt, tulipánfát, liliomfát és más egzotikus növényeket. A parkban kialakított mélyvizű tó partján bókoló szomorúfüzek méltó keretet adtak a csillogó vízen úszkáló fehér hattyúknak. A család utolsó tagja, Czóbel Minka költőnő itt alkotott, írt és festegetett. Síremlékét a kastélyparkban helyezték el. Szerencsére a park sokat megőrzött eredeti szépségéből. Az itt díszlő fák közül említést érdemel a 25 m magasra nőtt páfrányfenyő, a megye talán legöregebb tulipánfája, szép a vasfaállomány, ezenkívül kocsányos tölgy, enyves éger, fehér fűz, nagylevelű hárs és az összes hazai juharféle - mezei, korai, hegyi juhar - méretes példányai díszítik a kertet. A tűlevelűek - idős erdei- és feketefenyők - mellett remekül érvényesül a vérbükk vörös lombozata. Az idősebb fák 150-160 évesek. A kertben több famatuzsálem is található. A legnagyobb egy 511 cm-es törzskörméretű japánakác, mely egyben az ország legnagyobb japánakáca címet is kiérdemli. A park a háború utáni pusztítások ellenére még ma is jól őrzi a keményfás ligeterdő vonásait. Kedvelt sétáló- és pihenőhelye a helybéli és környékbeli kirándulóknak. Jelenlegi területe 8,1 ha. A kert helyi jelentőségű védett természeti terület.
Az épület körüli hét és fél hektáros angolkertet 2014-ben újították fel, ahová többek között sima levelű páfrányfenyőket, vasfákat, tulipánfákat, platánokat és tölgyeket telepítettek.
A kúria körüli egykor 14 hektáros park volt, melyet Czóbel Albert telepíttetett, páratlan szépségű volt, hisz tulajdonosa pénzét nem kímélve gazdagította a parkot különleges fafajokkal. Így került a kertbe japánfenyő, tulipánfa, liliomfa, az összes hazai juhar-féle, vérbükk, kocsányos tölgy, éger, fűz stb. Az eredeti 2x2 ágú villás elágazású sétányrendszer mára teljesen megszűnt, amit a kert tervek szerint vissza kellene építeni. A kertben állt egy filagória is, melyet a Czóbel család állítólag Kossuth Lajos 1849-es kormányzóvá választásának emlékére építtetett, majd a költőnő, Czóbel Minka kedvelt pihenő- és versíró helye lett. A költőnő naplójából tudjuk, hogy 1913. március 12-én a parkban lévő filagóriát újjáépítették. A parkban üvegház, illetve más kisebb épület is volt.
A Czóbel-kúria ma 8 hektáros parkjában hatalmas sima levelű páfrányfenyők, vasfák, tulipánfák, platánok és tölgyek nőnek. A park úgynevezett tájképi- vagy angolkert, ma is felismerhető szentimentális jelleggel. Az állomány a háború utáni pusztítások ellenére még ma is jól őrzi keményfás ligeterdő vonásait. A helybéli és környékbeli kikapcsolódni, sétálni vágyó emberek kedvelt pihenőhelye. A park évszázados fái alatt, kedvenc üldögélő helyén alussza örök álmát a költőnő. Méltó síremlékét 2005-ben állíttatta a község, a költőnő születésének 150. évfordulója tiszteletére. Ezen alkalomból több fát is ültettek.
Állapot értékelése
(pont)
Kerti építmények állapota
Kert infrastruktúra állapota
Természeti képződmények állapota
Táji adottságok (klíma, talaj, honos növényzet)
A kert jelenlegi használatának leírása
A kert jelenlegi kezelője, bérlője
Rendszeres rendezvények, programok
A főépület leírása
A Czóbel-család a 19. század elején szerezte anarcsi birtokait. 1826-ban Czóbel László építtette. Klasszicista stílusú földszintes épület. Kétszer is átépítették, a 19. század végén eklektikus stílusban, a 20. század második felében újabb kori átalakítással, így eredeti stílusát elvesztette. Földszintes, tégla alakú, szabadon álló épület, főhomlokzata 2+3+2 nyílástengelyű, háromszög oromzatú. Hátsó, parkra néző 3+3+3 tengelyes homlokzatán terasz, széles, áttört kőkorlátos lépcsőfeljáró volt. Nyomott manzárd tetőszerkezetű. Az úrilak egykor értékes régi tárgyak őrzőhelye volt. Luther és Kálvin korabeli képmását Vécsey generális, mint hadizsákmányt hozta hétéves háború (1756-1763) idején a wittenbergi városházáról. Itt őrizték Simonyi óbester kardját, több pompeji vázát, egy alvó gyermeket ábrázoló márványszobrot, bronzkori tárgyakat, eredeti régi festményeket. Több Mednyánszky és Bütthner festmény díszítette a falakat. Az épület jelenlegi állapotában romos, felújításra szorul. A 20. század elején jelentős műgyűjteményt festményeket, iparművészeti tárgyakat őrzött az épület. A szabadon álló földszintes épület az eklektikus építészeti stílus jegyeit viseli.
A főépület egykori tulajdonosai
A főépület jelenlegi tulajdonosa
A melléképületek építési ideje
A melléképületek állapota
A melléképületek használata
Műemléki védettség
mûemlékileg védett
Műemléki védettség száma
6060 [8181]
Műemléki területi védettség
Műemléki területi védettség száma
Natura2000 SAC terület neve
Natura2000 SAC védettség száma
Natura2000 SPA terület neve
Natura2000 SPA terület száma
Természetvédemi terület neve
Természetvédelmi Törzskönyvi száma
Természetvédelmi védettségi kategória
Helyi term. véd. védettség
helyi védettségû terület
Helyi term. véd. védettség száma
14/2007. önk. rend.
feltöltött fájlok